skip to main content

Staff Directory

East Hampton High School

Administration
Principal
Adam Fine  
(631-329-4132)
Assistant Principals
Timothy Fromm  
(ext. 4219)
Maria Mondini  
(631-329-4219)
Clerical Staff
Joan Cangelosi  
(Secretary to the Principal: 631-329-4132)
Valerie Bates  
(Applications specialist)
Marcia Dias  
(Secretary to Assistant Principals: 631-329-4219 )
Anita Finder  
(Main Office Secretary : 631-329-4190)
Tonya Gregg  
(Main Office Attendance: 631-329-4203)
Lorraine Hansen  
(Secretary to Guidance Dept.: 631-329-4135)
Linda Hellberg  
(Secretary to Technology Dept.631-329-4125)
Ivonne Morales  
(Secretary to the Director of ENL ext. 4127)
Stephanie Oddo  
(Guidance Office Secretary: 631-329-4135)
Lindsay Roman  
(Secretary to Dir. of Phys. Ed. & Health: 631-329-4143)
Director of Athletics, Physical Education and Health
Joseph Vasile-Cozzo  
(631-329-4143)
Director of ENL
Elizabeth Reveiz  
(Director of ESL: 631-329-4127)
Director of Learning, Technolgy & Instruction
Robert Hagan, Ed.D.  
Director of Pupil Personnel Services
Cindy Allentuck  
(631-329-4147)
Technology, District Wide
Charles Westergard  
(Manager of Information Systems: 631-329-4102)
Faculty & Staff
Art
Sheila Batiste  
(ext .2004)
Heather Evans  
((K-12 Unified Arts Coordinator: 631-329-4369)
Margaret Zubarriain  
(ext. 1568)
Business
Catherine Tyrie  
(ext. 1535)
Communications
Jeremy Quitko  
(ext. 1187)
Custodians
Curt Ottman  
(Head Custodian: Ext 4153)
English
Katherine Butts  
(9-12 English Coordinator: 631-329-4165)
Tammy Chami  
(ext. 1531)
Arthurine Dunn  
(ext. 1524)
Robin Keslonsky-Jahoda  
(ext. 1582)
Meghan MacNish  
(ext. 1538)
Mark Melton  
(ext, 1540)
Joseph O'Donnell  
(ext.1567)
Joshua Odom  
(ext. 1513)
Lisa Schell  
(ext. 1574)
ENL
Michelle Barbaretti  
(ext. 1520)
Loren Bennett  
(ext. 1134)
Eva Iacono  
(ext. 1511)
Felicia Klots  
(ext. 1506)
Tiffany Lamprecht  
(ext 1576)
Lillian Ramzy  
(Science: ext. 1512)
Nina Santacroce  
(9-12 ENL Coordinator: 631-329-4150)
Family & Consumer Science
Kelly Doyle  
(ext. 1515)
Lisa Shaw  
(ext. 1570)
Foreign Language
Carmen Alvarez-Holmes  
(ext 1529)
Amy Cole  
(ext. 1522)
Heather Dodge  
(ext. 1551)
Erik Hamer  
(ext. 1502)
Andrea Hernandez  
(ext. 1593)
Marissa Morea  
(ext. 1594)
Kristine Swickard  
(6-12 LOTE Coordinator: 631-329-4130/4620)
Guidance
Karen Kuneth  
(9-12 Guidance Coordinator: 631-329-4135/1136)
Marilyn Marsilio  
(631-329-4135/1179)
Julia Petersen  
((631-329-4135/1189))
Samone Ritz  
(631-329-4135/1124)
Bridget Sokolowski  
((631-329-4135/1125))
Lynne Yardley Brown  
(631-329-4135/1137 )
Library
Michael Buquicchio  
(Librarian: ext. 4148)
Mathematics
Michelle Barbaretti  
(ext. 1520)
Christopher Beardsley  
(ext. 1527)
Lisa Butler  
(ext. 1578)
Patty Conigliaro  
(9-12 Math Coordinator: 631-329-4166/1534)
Catherine Helfand  
(ext. 1514)
Virginia Hessler  
(ext. 1537)
Theresa Kraycar  
(ext. 1533)
Brian Leary  
(ext. 1552)
Barry Mackin  
(ext 1556)
Trisha Notaro  
(ext. 1566)
Shannon Sheehan  
(ext. 1553)
Music
Dylan Greene  
(ext. 1592)
Troy Grindle  
(K-12 Music Coordinator: 631-329-4130/1532)
Christopher Mandato  
(ext. 1564)
Nurse
Lorraine Talmage  
(631-329-4134)
Physical Education & Health
Edward Bahns  
(Driver Education ext. 1503)
Amy Barletta  
(ext. 3448)
Randi Cherill  
(Athletic Trainer)
Rich King  
(K-12 PE & Health Coordinator: 631-329-4130/1291)
William McKee  
(ext. 2505)
Jason Menu  
(Driver Education ext. 1521)
Patricia Notel-Erickson  
(PE ext.. 1142)
James Stewart  
(Ext. 1292)
Reading Teacher
Science
Robert Schack  
(ext. 1573)
Cornelius Brosnan  
(ext. 1510)
Joshua Brussell  
(ext. 1558)
Elizabeth Forsberg  
(ext. 1571)
Donald Fox  
(ext. 1585)
Richard Klein  
(ext. 1517)
Renee McGuire  
(ext. 1505)
Christopher Merkert  
(Ext. 1554)
Paul Rabito  
(ext. 1565)
Lilian Ramzy  
(ext. 1512)
Robert Strauss  
(9-12 Science Coordinator: 631-329-4130/4177)
Christopher Toole  
(ext. 1588)
Social Studies
William Barbour  
(ext. 1504)
Edward Barry  
(ext. 2328)
Loren Bennett  
(ext. 1134)
Jill Collins  
(9-12 Social Studies Coordinator: 631-329-4130/4185)
Arthur Goldman  
(ext. 1141)
Nadine Jones  
(ext. 1544)
Matthew Monfett  
(ext. 1536)
Devon Parkes  
(ext. 1590)
David Swickard  
(ext. 1583)
Special Education
Megan Berghorn  
(ext. 1559)
Kevin Blanco  
(ext. 1508)
Kathleen Brown  
(ext. 1525)
Jennifer Elflein  
(ext. 1549)
Rebecca Guidi  
(ext. 2308)
Denise Klein  
(ext. 1584)
Edward McGintee  
(ext. 1561)
Matthew Shimkus  
(ext. 1557)
Susan Stadler  
(ext. 1581)
Ingrid Tejada  
(ext. 1597)
Steven Tseperkas  
(ext. 1528)
Michael Vitulli  
(ext. 1587)
Scott Wurm  
(ext. 1516)
John Yager  
(9-12 Special Education Coordinator: 631-329-4176/4176)
Support Services
Barbara Boylan  
(Social Worker: 631-329-4139)
Nicole Calloway  
(Speech Therapist: 631-329-4182)
Deborah Mansir  
(Programs Coordinator: 631-329-6462)
Ralph Naglieri  
(Psychologist: 631-329-4192)
Aubrey Peterson  
(Student Assistance Counselor: 631-329-4181 )
Teresita Winter  
(Bilingual Social Worker: 631-329-4128)
Technology
Trevor Gregory  
(ext. 1545)
Urban Reininger  
(ext. 1530)
Andrew Rigby  
(ext. 1560)
Saturday, October 21, 2017